Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wsparcie dla polskich szkół na Litwie

Treść

Od przyszłego roku szkolnego każdy polski uczeń na Litwie pierwszej i ostatniej klasy szkoły podstawowej będzie otrzymywał wyprawkę w wysokości 500 zł.

To odpowiedź Ministerstwa Spraw Zagranicznych na dezyderat sejmowej Komisji ds. Łączności z Polakami za Granicą. Posłowie zwrócili się do resortu o zintensyfikowanie dialogu z władzami Litewskimi na temat sytuacji oświaty polskiej na Wileńszczyźnie.

Zaapelowali także o podjęcie działań, które mogą pomóc w zakresie oświaty.

Wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak powiedział, że każde polskie dziecko uczęszczające do polskiej szkoły otrzyma wyprawkę w wysokości 500 zł.

Te środki umożliwią młodym Polakom na Litwie edukację w języku polskim. Dzięki nim możliwe będzie kultywowanie polskich tradycji przez tamtejszą młodzież, lepsze poznawanie nie tylko języka polskiego, ale też kultury, historii czy geografii. Jest to szczególnie istotne. To, co dzieje się w tej chwili z polską oświatą na Litwie bardzo niepokoi ministerstwo spraw zagranicznych i polski rząd. Chcemy choćby w ten doraźny sposób ulżyć naszym rodakom – podkreślił wiceminister MSZ Jan Dziedziczak.

W Sejmie powstała także stała podkomisja do spraw mniejszości polskiej na Litwie.

Poseł Michał Dworczyk, przewodniczący sejmowej Komisji ds. Łączności z Polakami za Granicą podkreślił, że Polski rząd w pierwszej kolejności zajął się sprawą Litwy. W przyszłości pomoc zostanie rozszerzona na inne państwa, w których mieszkają Polacy.

Z jednej strony konkretna sytuacja oświaty polskiej na Litwie, z drugiej strony ostatnie apele mniejszości polskiej w tym kraju doprowadziły do tego, że w pierwszym rzędzie zajęliśmy się tą sprawą. Natomiast to oczywiście nie wyklucza w przyszłości – a wręcz myślę, że możemy to zagwarantować – będziemy zajmowali się sytuacją polskiego szkolnictwa i polskiej oświaty w innych krajach – powiedział poseł Michał Dworczyk.

Koszt projektu na Litwie to około miliona złotych.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 23 grudnia 2015

Autor: mj